Danuta Hübner

Danuta Hübner (born 8 April 1948) is a Polish economist, academic, and policy maker. In 1971, Hübner obtained her degree in economics from the Warsaw School of Economics, after which she promoted in economics (1974). Hubner has been professor in economics since 1992. She regularly taught abroad. Since 1994, Hubner has been politically active. From 1994-1996, she was the Secretary of State for Industry. In 1997 she became the head of the office of the Polish President. In 1998-2001, she was a member of UN Commission for Europe. From 2001-2003, she was the Secretary for Foreign Affairs and from 2003 to April Minister. Since the accession of Poland to the European Union in May 2004 she has been Member of the European Commission, initially without portfolio. From November 2004 until her resignation in July 2009, she was in charge of regional policy. Since July 2009, she is a Member of the European Parliament where she chairs the Regional Affairs Committee.

Twitter